Herby na epitafiach: Różnice pomiędzy wersjami

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Linia 4: Linia 4:
 
== Muzeum Narodowe we Wrocławiu ==
 
== Muzeum Narodowe we Wrocławiu ==
 
=== Epitafium Mikołaja Jenkwitz-Posadowskiego ===
 
=== Epitafium Mikołaja Jenkwitz-Posadowskiego ===
Epitafium Mikołaja Jenkwitz-Posadowskiego powstało prawdopodobnie za życia Mikołaja czyli najpóźniej w 1537 r. Pierwotnie znajdowało się w kościele św. Elżbiety we Wrocławiu. W 1942 r. zostało przeniesione do tymczasowej składnicy w kamieńcu Ząbkowickie, a stamtąd zostało w 1946 r. przejęte przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Do Muzeum Narodowego we Wrocławiu trafiło w 1966 r. jako depozyt, a w 1982 r. zostało jego własnością.
+
Epitafium Mikołaja Jenkwitz-Posadowskiego powstało prawdopodobnie za życia Mikołaja czyli najpóźniej w 1537 r. Pierwotnie znajdowało się w kościele św. Elżbiety we Wrocławiu. W 1942 r. zostało przeniesione do tymczasowej składnicy w kamieńcu Ząbkowickie, a stamtąd zostało w 1946 r. przejęte przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Do Muzeum Narodowego we Wrocławiu trafiło w 1966 r. jako depozyt, a w 1982 r. zostało jego własnością. Ciekawe przedstawienia rodziny. Naprzeciw Mikołaja nie tylko żony z córkami ale też synowie, którzy praktycznie zawsze pokazywani byli po lewej stronie przed ojcem. Takie ujęcie zobaczyć  jeszcze na epitafium pastora Jana Hessa (1491-1547). Olejny obraz na świerkowej desce (165x146 z obramieniem 212x173)
 +
 
 
<gallery mode=packed heights=260px>
 
<gallery mode=packed heights=260px>
 
Plik:Jenkwitz Posadowski Mikołaj epitafium.jpg|Epitafium Mikołaja Jenkwitz-Posadowskiego
 
Plik:Jenkwitz Posadowski Mikołaj epitafium.jpg|Epitafium Mikołaja Jenkwitz-Posadowskiego

Wersja z 10:00, 27 lis 2022

Herby na epitafiach mieszczan wrocławskich. Herby na epitafiach znajdujących się poza ich pierwotnym miejscem, a więc najczęściej w muzeach.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Epitafium Mikołaja Jenkwitz-Posadowskiego

Epitafium Mikołaja Jenkwitz-Posadowskiego powstało prawdopodobnie za życia Mikołaja czyli najpóźniej w 1537 r. Pierwotnie znajdowało się w kościele św. Elżbiety we Wrocławiu. W 1942 r. zostało przeniesione do tymczasowej składnicy w kamieńcu Ząbkowickie, a stamtąd zostało w 1946 r. przejęte przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Do Muzeum Narodowego we Wrocławiu trafiło w 1966 r. jako depozyt, a w 1982 r. zostało jego własnością. Ciekawe przedstawienia rodziny. Naprzeciw Mikołaja nie tylko żony z córkami ale też synowie, którzy praktycznie zawsze pokazywani byli po lewej stronie przed ojcem. Takie ujęcie zobaczyć jeszcze na epitafium pastora Jana Hessa (1491-1547). Olejny obraz na świerkowej desce (165x146 z obramieniem 212x173)

Mikołaj Jenkwitz-Posadowski (Nicolaus Jenckwitz gen. Posadowvsky) ur. 1486, zm. 1537 to wrocławski patrycjusz, członek rady i ławy w tym trzykrotny jej senior. Właściciel dóbr ziemskich pod Wrocławiem i Oleśnicą.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Epitafium Jana Holczela

Jan Holczel to zm. 8 lipca 1512 r. wrocławski mieszczanin, mający niegdyś nagrobek i epitafium w farze elżbietańskiej, które od 1946 r. jest w Muzeum Narodowym w Warszawie. O Holczelu i jego epitafium w artykule Jan Holczel.

Epitafium Mikołaja Lindnera

Epitafium Mikołaja Lindnera zm. w 1511 r. lekarza wrocławskiego. Znajdowało się w kościele pw. św. Barbary, kościele filialnym i cmentarnym wrocławskiej fary św. Elżbiety. Od 1946 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie.

O samym Mikołaju niewiele wiadomo. Patrz artykuł Mikołaj Lindner z informacjami o nim i opisem epitafium.

Galeria