Kamienna baba ze wsi Pieńki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Kapliczki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
m
 
Linia 1: Linia 1:
 
[[Plik:Pieńki kamienna baba.jpg|thumb|360px|alt=Pruska baba ze wsi Pieniki, skansen w Wasilkowie|Kamienna "baba" ze wsi Pieńki]]
 
[[Plik:Pieńki kamienna baba.jpg|thumb|360px|alt=Pruska baba ze wsi Pieniki, skansen w Wasilkowie|Kamienna "baba" ze wsi Pieńki]]
'''Kamienna "baba"''' ze wsi Pieńki w gminie Michałowo, w pow. białostockim. Być może pozostałość po Jaćwięgach (Jaćwingach). Sugeruje to antropomorficzny kształt. Wyryte trzy krzyże byłyby wtedy o wiele późniejsze. A może to po prostu kamień  upamiętniający jakiś zdarzenie czy nagrobek jakich wiele na Podlasiu, a powstawały do czasów nowożytnych. Kamień znajduje się w lapidarium w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie (skansen).
+
'''Kamienna "baba"''' ze wsi Pieńki w gminie Michałowo, w pow. białostockim. Być może pozostałość po Jaćwięgach (Jaćwingach). Sugeruje to antropomorficzny kształt. Wyryte trzy krzyże byłyby wtedy o wiele późniejsze. A może to po prostu kamień  upamiętniający jakiś zdarzenie czy nagrobek, jakich wiele na Podlasiu, a powstawały do czasów nowożytnych. Kamień znajduje się w lapidarium w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie (skansen).
  
Jeżeli ''baba'' ma związek z Jaćwingami, można by kamień zaliczyć do '''''bab pruskich''''', gdyż byli oni, jak Prusowie,  Bałtami, a przez niektórych badaczy są uważani za jedno z pruskich plemion. ''Baby pruskie'' to kamienne posągi, pochodzące zapewne ze średniowiecza, o nieznanej funkcji i pochodzeniu. To tylko jedna z hipotez gdyż na Podlasiu jest wiele kamieni, obrobionych lub nie, które pełnią funkcje przydrożnych figur z krzyżem, nagrobków, czy upamiętniają zdarzania. Najsłynniejszym jest [[kamień pamiątkowy we wsi Bierwicha|kamień we wsi Bierwicha]], upamiętniający najazd rosyjski na Litwę w 1655 r. Kamień z Pieniek, też mógł pełnić jedną ze wspominanych funkcji. Może od początku, a być może wtórnie.  
+
Jeżeli ''baba'' ma związek z Jaćwingami, można by kamień zaliczyć do '''''bab pruskich''''', gdyż byli oni, jak Prusowie,  Bałtami, a przez niektórych badaczy są uważani za jedno z pruskich plemion. ''Baby pruskie'' to kamienne posągi, pochodzące zapewne ze średniowiecza, o nieznanej funkcji i pochodzeniu. To tylko jedna z hipotez, gdyż na Podlasiu jest wiele kamieni, obrobionych lub nie, które pełnią funkcje przydrożnych figur z krzyżem, nagrobków, czy upamiętniają zdarzenia. Najsłynniejszym jest [[kamień pamiątkowy we wsi Bierwicha|kamień we wsi Bierwicha]], upamiętniający najazd rosyjski na Litwę w 1655 r. Kamień z Pieniek też mógł pełnić jedną ze wspominanych funkcji. Może od początku, a być może wtórnie.  
  
 
[[Kategoria:Podlasie]]
 
[[Kategoria:Podlasie]]
 
[[Kategoria:Województwo podlaskie]]
 
[[Kategoria:Województwo podlaskie]]
 
[[Kategoria:Monolitowe kamienne krzyże]]
 
[[Kategoria:Monolitowe kamienne krzyże]]

Aktualna wersja na dzień 07:20, 5 kwi 2021

Pruska baba ze wsi Pieniki, skansen w Wasilkowie
Kamienna "baba" ze wsi Pieńki

Kamienna "baba" ze wsi Pieńki w gminie Michałowo, w pow. białostockim. Być może pozostałość po Jaćwięgach (Jaćwingach). Sugeruje to antropomorficzny kształt. Wyryte trzy krzyże byłyby wtedy o wiele późniejsze. A może to po prostu kamień upamiętniający jakiś zdarzenie czy nagrobek, jakich wiele na Podlasiu, a powstawały do czasów nowożytnych. Kamień znajduje się w lapidarium w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie (skansen).

Jeżeli baba ma związek z Jaćwingami, można by kamień zaliczyć do bab pruskich, gdyż byli oni, jak Prusowie, Bałtami, a przez niektórych badaczy są uważani za jedno z pruskich plemion. Baby pruskie to kamienne posągi, pochodzące zapewne ze średniowiecza, o nieznanej funkcji i pochodzeniu. To tylko jedna z hipotez, gdyż na Podlasiu jest wiele kamieni, obrobionych lub nie, które pełnią funkcje przydrożnych figur z krzyżem, nagrobków, czy upamiętniają zdarzenia. Najsłynniejszym jest kamień we wsi Bierwicha, upamiętniający najazd rosyjski na Litwę w 1655 r. Kamień z Pieniek też mógł pełnić jedną ze wspominanych funkcji. Może od początku, a być może wtórnie.