Kapliczka św. Jana Nepomucena w Przypisówce: Różnice pomiędzy wersjami

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "'''Przypisówka''' w gm. Firlej, w pow. lubartowskim, w woj. lubelskim. W północnej części wsi znajduje się kapliczka domkowa z drew...")
 
m
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''Przypisówka''' w gm. Firlej, w pow. lubartowskim, w woj. lubelskim. W północnej części wsi znajduje się [[Drewniane kapliczki domkowe|kapliczka domkowa]] z drewnianą rzeźbą [[Święty Jan Nepomucen|św. Jana Nepomucena]]. Obok niej wysoki metalowy krzyż przydrożny. Otwarta z przodu, a z trzech stron oszalowana kapliczka, pochodzi według Katalogu zabytków sztuki z przełomu XIX i XX w. Rzeźba ma być starsza, zapewne z początku XIX w. Jest w amatorski sposób odnowiona (odmalowana) - stan w 2017 r. Wspomniany Katalog, wydany w 1976 r., sytuuje obok kapliczki drewniany krzyż z datą 1903. Krzyż został zamieniony na metalowy.  Według ustnego przekazu mieszkańców, w czasie II wojny światowej w kapliczce ukrywano broń.
+
'''Przypisówka''' w gm. Firlej, w pow. lubartowskim, w woj. lubelskim. W północnej części wsi znajduje się [[Drewniane kapliczki domkowe|kapliczka domkowa]] z drewnianą rzeźbą [[Święty Jan Nepomucen|św. Jana Nepomucena]] (<small>51° 32' 54.02", 22° 33' 20.02"</small>). Obok niej wysoki metalowy krzyż przydrożny. Otwarta z przodu, a z trzech stron oszalowana kapliczka, pochodzi według Katalogu zabytków sztuki z przełomu XIX i XX w. Rzeźba ma być starsza, zapewne z początku XIX w. Jest w amatorski sposób odnowiona (odmalowana) - stan w 2017 r. Wspomniany Katalog, wydany w 1976 r., sytuuje obok kapliczki drewniany krzyż z datą 1903. Krzyż został zamieniony na metalowy.  Według ustnego przekazu mieszkańców w czasie II wojny światowej w kapliczce ukrywano broń.
  
 
<gallery heights=320px mode=packed-hover>
 
<gallery heights=320px mode=packed-hover>

Aktualna wersja na dzień 13:25, 14 sty 2021

Przypisówka w gm. Firlej, w pow. lubartowskim, w woj. lubelskim. W północnej części wsi znajduje się kapliczka domkowa z drewnianą rzeźbą św. Jana Nepomucena (51° 32' 54.02", 22° 33' 20.02"). Obok niej wysoki metalowy krzyż przydrożny. Otwarta z przodu, a z trzech stron oszalowana kapliczka, pochodzi według Katalogu zabytków sztuki z przełomu XIX i XX w. Rzeźba ma być starsza, zapewne z początku XIX w. Jest w amatorski sposób odnowiona (odmalowana) - stan w 2017 r. Wspomniany Katalog, wydany w 1976 r., sytuuje obok kapliczki drewniany krzyż z datą 1903. Krzyż został zamieniony na metalowy. Według ustnego przekazu mieszkańców w czasie II wojny światowej w kapliczce ukrywano broń.

Publikacja - 2017 r.
Aktualizacja - 2017 r.