Kapliczka św. Rocha w Gutach koło Kosowa Lackiego

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Przydrożna kapliczka św. Rocha w Gutach (fot. 2002)
Św. Roch w kapliczce przydrożnej w Gutach (fot. 2002)

Guty gmina Kosów Lacki, powiat sokołowski.

We wsi znajduje się murowana słupowa kapliczka z drewnianą figurą św. Rocha.

Murowana, tynkowana, dwupoziomowa kapliczka przydrożna zwieńczona jest dwuspadowym daszkiem krytym dachówką z metalowym krzyżem na kalenicy. Dolna kondygnacja urozmaicona jest z trzech stron półkoliście zakończonymi blendami. Druga kondygnacja, oddzielona gzymsem, mieści dużą, zamkniętą półkolistym łukiem wnękę na rzeźbę. Po jej bokach małe wnęki na kwiaty. W bocznych ścianach analogiczne do dolnych blendy.

We wnęce znajduje się drewniana, polichromowana, ludowa rzeźba św. Rocha. Popularny niegdyś, jako patron chroniący od zarazy, święty kapliczkowy jest współcześnie rzadziej spotykany. Teraz znaczenie ma jego funkcja opiekuna zwierząt, patrona ogrodników i rolników. Św Roch przedstawiony jest w charakterystyczny dla niego w ikonografii sposób. Ubrany w strój pielgrzyma, z pielgrzymią torbą i kijem. Palcem wskazuje zranione kolano.

Nie jest znana data fundacji przydrożnej kapliczki. Należy przypuszczać, że pochodzi ona z końca XIX lub początku XX w. Podobny wiek ma prawdopodobnie rzeźba.

Kapliczka stoi na małym, usypanym dla niej wzniesieniu, koło stawku. Otaczają ją cztery drzewa.

Publikacja - 2009 r.
Aktualizacja - 2009 r.