Kapliczka brogowa w Bidaczowie Starym: Różnice pomiędzy wersjami

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Znacznik: Nowe przekierowanie
Znacznik: Usunięto przekierowanie
Linia 1: Linia 1:
#REDIRECT[[Kapliczka Brogowa w Bidaczowie Starym koło Biłgoraja]]
+
[[Plik:Bidaczów kapliczka brogowa.jpg|alt=Kapliczka brogowa w Bidaczowie|thumb|400px|Kapliczka przydrożna w Bidaczowie Starym, fot. 2014]]
 +
 
 +
[[Kapliczka brogowa]] w '''Bidaczowie Starym''' (pow. biłogorajski, gm. Biłgoraj), ufundowana została po I wojnie światowej przez gospodarza ze wsi, Tomasza Rączkę. Mieszkańcy nie pamiętają jaka figura była niegdyś w kapliczce i kiedy zniknęła, chociaż twierdzą, że już przed II wojną światową budziła zainteresowanie "jakichś grubych panów", którzy robili jej rysunki. Współcześnie mieści się w niej ołtarzyk z typowymi dewocjonaliami. Oszalowanie tylnej ściany deskami zbliża ją wyglądem do kapliczki domkowej. Pierwotnie dach był kryty gontem.
 +
 
 +
[[Kategoria:Kapliczki w województwie lubelskim|Bidaczów Stary]]
 +
[[Kategoria:Kapliczki brogowe|Bidaczów Stary]]
 +
[[Kategoria:Kapliczki z okresu II Rzeczypospolitej]]

Wersja z 01:15, 26 gru 2020

Kapliczka brogowa w Bidaczowie
Kapliczka przydrożna w Bidaczowie Starym, fot. 2014

Kapliczka brogowa w Bidaczowie Starym (pow. biłogorajski, gm. Biłgoraj), ufundowana została po I wojnie światowej przez gospodarza ze wsi, Tomasza Rączkę. Mieszkańcy nie pamiętają jaka figura była niegdyś w kapliczce i kiedy zniknęła, chociaż twierdzą, że już przed II wojną światową budziła zainteresowanie "jakichś grubych panów", którzy robili jej rysunki. Współcześnie mieści się w niej ołtarzyk z typowymi dewocjonaliami. Oszalowanie tylnej ściany deskami zbliża ją wyglądem do kapliczki domkowej. Pierwotnie dach był kryty gontem.