Kapliczka wnękowa w Sulistrowicach

Z Kapliczki
Wersja z dnia 16:37, 23 kwi 2021 autorstwa Anna Kowalczewska (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Sulistrowice''' (niem. Gross Silsterwitz, 1937-1945 Senkenberg) gmina Sobótka, powiat wrocławski. Kapliczka znajduje się w murze posesji przy ulicy Bolesława Chr...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Sulistrowice (niem. Gross Silsterwitz, 1937-1945 Senkenberg) gmina Sobótka, powiat wrocławski.

Kapliczka znajduje się w murze posesji przy ulicy Bolesława Chrobrego 8 (Na mapie - 50°50'59.1"N 16°45'14.2"E). Murowana, tynkowana konstrukcja na planie kwadratu zwieńczona jest dwuspadowym dachem krytym dachówką. Półkoliście sklepiona, szeroka i głęboka nisza chroniona jest kowalskiej roboty ozdobną kratą. W środku umieszczona jest figurka Piety.

Kapliczka powstała najprawdopodobniej w pierwszych dziesięcioleciach XX w. Z tego też okresu pochodzi znajdująca się w niej Pieta, będąca przykładem przedwojennej masowej produkcji dewocyjnej. W niezbyt obfitującej w kapliczki okolicy Wrocławia jeszcze rzadziej można spotkać przedwojenne ich wyposażenie. W niedalekich Strzelcach w przydrożnej kapliczce zachowała się figurka Matki Boskiej Wambierzyckiej.