Kolumna Trójcy Świętej w Mielniku

Z Kapliczki
Wersja z dnia 10:23, 27 lut 2021 autorstwa Michał Zalewski (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Mielnik''', wcześniej Melling w gm. Bystrzyca Kłodzka, pow. kłodzki. Przydrożna kolumna Trójcy Świętej w formie nietypowego wariantu Tron Łaski|Tronu Łaski...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Mielnik, wcześniej Melling w gm. Bystrzyca Kłodzka, pow. kłodzki. Przydrożna kolumna Trójcy Świętej w formie nietypowego wariantu Tronu Łaski stoi za wsią przy szosie z Kłodzka do Międzylesia, za jedną z dróg do Gorzanowa (50°20'34.9"N 16°39'44.0"E).

Piaskowcowa figura składa się z kompozytowej kolumny o gładkim trzonie, stojącej na cokole umieszczonym na kostkowym postumencie. W szczycie kamienna tarcza o charakterze promienistej glorii (promienie aureoli metalowe). W dolnej części tarczy Pieta, nad nią krzyż, Gołębica Ducha Świętego, a w zwieńczeniu Bóg Ojciec w obłokach. Całość wieńczy metalowy ażurowy monogram "IHS" w płomieniach.

Figura pochodzi prawdopodobnie z I poł. XVIII w. Jest przypisywana tzw. warsztatowi lesickiemu. Nietypowe dla Tronu Łaski jest to, że Bóg Ojciec nie trzyma Syna, lecz w miejscu Ukrzyżowanego Jezusa znajduje się Pieta. Znane jest przedstawienie nazywane Pietas Domini - Bóg trzyma ciało Chrystusa tuż po zdjęciu z krzyża (np. w oratorium Trójcy Świętej przy kościele Najświętszej Marii Panny w Gdańsku) - ale kompozycja W Mielniku jest wyjątkowym wariantem Trójcy Świętej. Połączeniem Tronu łaski, z Pietą i Pietas Domini. Podobne ujęcie tematu można zobaczyć jedynie w pobliskim Gorzanowie i jest ono również przypisywane warsztatowi lesickiemu. Pracującemu w nim rzeźbiarzowi należy przypisać pomysł na taką kompozycję.