Krzyż z Tronem Łaski malowanym na blasze w Waldneukirchen, w Górnej Austrii

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Kirchbühelkreuz

Krzyż stoi przy Kirchbühel, drodze pomiędzy Grünburger Straße a centrum Waldneukirchen, stąd nazwa Kirchbühelkreuz (47°59'31.6"N 14°16'03.8"E). Jego formę czyli dwa poprzeczne ramiona, można tłumaczyć na dwa sposoby.

  1. Ze względu na swoje położenie na uboczu może być krzyżem morowym na zbiorowej mogile ofiar dżumy, która nawiedziła okolicę w latach 1650-1713. W obawie przed zarażeniem "czarną śmiercią", zmarłych chowano nie na cmentarzu wokół kościoła, ale poza wsią.
  2. Według przekazu rodzinnego został tu zaatakowany i zadźgany nożem członek rodziny Loabergerów. Dlatego w 1916 r. rodzina ofiarowała ten krzyż.

Ze względu na formę krzyża czyli dwa poprzeczne ramiona, prawdopodobna jest hipoteza o jego morowym pochodzeniu. Krzyż taki nazywany karawaką miał chronić przez zarazą. Karawaka to forma krzyża wywodząca się ze wschodniego chrześcijaństwa, z krzyża patriarchalnego. Podobną formę i pochodzenie mają krzyże nazywane lotaryński, andegaweńskim, patriarszym, litewskim lub jagiellońskim.

W 1984 roku krzyż został odnowiony przez rodzinę Bierbauer, po zniszczeniu go w wypadku drogowym. Ponownie odnowiony w 2010 r. przez rodzinę Garsenauer. Wówczas zawiszono na krzyżu obraz namalowany na blasze przez panią Theresię Zacherl ze Schlierbach. Przedstawia ona Trójcę świętą w typie Tron Łaski oraz świętych Sebastiana i Floriana.

Publikacja - 2020 r.
Aktualizacja - 2020 r.