Krzyże w Lutyni z wyciętą z blachy i pomalowaną postacią Chrystusa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Kapliczki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Linia 2: Linia 2:
  
 
== Krzyż z blaszanym Chrystusem na skrzyżowaniu ul. Tadeusza Kościuszki i Wróblowickiej ==
 
== Krzyż z blaszanym Chrystusem na skrzyżowaniu ul. Tadeusza Kościuszki i Wróblowickiej ==
[[Krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy|Wycięta z blachy i pomalowana postać Chrystusa]], pojawiła się na krzyżu koło wschodniej bramy na teren kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca w Lutyni, prawdopodobnie na początku XX w. Sam krzyż jest, w jakiejś formie, wcześniejszy. Zdjęcie nr 10 pokazuje bramę Mölendorfa ok. 1907 i prawie na pewno na krzyżu widać blaszaną postać.  
+
[[Krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy|Wycięta z blachy i pomalowana postać Chrystusa]], pojawiła się na krzyżu koło wschodniej bramy na teren kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca w Lutyni, prawdopodobnie na początku XX w. Sam krzyż jest, w jakiejś formie, wcześniejszy. Zdjęcie nr 10 pokazuje bramę Mölendorfa ok. 1907 i prawie na pewno na krzyżu widać blaszaną postać. Bez żadnych wątpliwości Chrystus z blachy jest na krzyżu na kolejnym zdjęciu, z lat 20. XX w.  
  
 
<gallery heights=230px mode=packed>
 
<gallery heights=230px mode=packed>

Wersja z 17:28, 5 maj 2021

Lutnia (Leuthen) gmina Miękinia, powiat średzki.

Krzyż z blaszanym Chrystusem na skrzyżowaniu ul. Tadeusza Kościuszki i Wróblowickiej

Wycięta z blachy i pomalowana postać Chrystusa, pojawiła się na krzyżu koło wschodniej bramy na teren kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca w Lutyni, prawdopodobnie na początku XX w. Sam krzyż jest, w jakiejś formie, wcześniejszy. Zdjęcie nr 10 pokazuje bramę Mölendorfa ok. 1907 i prawie na pewno na krzyżu widać blaszaną postać. Bez żadnych wątpliwości Chrystus z blachy jest na krzyżu na kolejnym zdjęciu, z lat 20. XX w.

Krzyż na wyjeździe do Wróblowic

Po lewej stronie szosy z Lutyni do Wróblic, na łuku drogi, mniej więcej w połowie odległości między wsiami, stoi drewniany krzyż z typową figurą Ukrzyżowanego (51°08'43.4"N 16°47'11.8"E). Prawdopodobnie w tym miejscu stał krzyż ze zdjęcia pochodzącego z 1929 r. Był na nim wówczas wycięty z blachy wizerunek Chrystusa. Nie wiadomo, kiedy z krzyża zniknęła blaszana postać.