Krzyże w Lutyni z wyciętą z blachy i pomalowaną postacią Chrystusa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Kapliczki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Linia 2: Linia 2:
  
 
== Krzyż z blaszanym Chrystusem na skrzyżowaniu ul. Tadeusza Kościuszki i Wróblowickiej ==
 
== Krzyż z blaszanym Chrystusem na skrzyżowaniu ul. Tadeusza Kościuszki i Wróblowickiej ==
 +
[[Krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy|Wycięta z blachy i pomalowana postać Chrystusa]], pojawiła się na krzyżu koło wschodniej bramy na teren kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca w Lutyni, prawdopodobnie na początku XX w. Sam krzyż jest, w jakiejś formie, wcześniejszy. Zdjęcie nr 10 pokazuje bramę Mölendorfa ok. 1907 i prawie na pewno na krzyżu widać blaszaną postać.
  
 
<gallery heights=230px mode=packed>
 
<gallery heights=230px mode=packed>

Wersja z 18:00, 3 maj 2021

Lutnia (Leuthen) gmina Miękinia, powiat średzki.

Krzyż z blaszanym Chrystusem na skrzyżowaniu ul. Tadeusza Kościuszki i Wróblowickiej

Wycięta z blachy i pomalowana postać Chrystusa, pojawiła się na krzyżu koło wschodniej bramy na teren kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca w Lutyni, prawdopodobnie na początku XX w. Sam krzyż jest, w jakiejś formie, wcześniejszy. Zdjęcie nr 10 pokazuje bramę Mölendorfa ok. 1907 i prawie na pewno na krzyżu widać blaszaną postać.

Krzyż na wyjeździe do Wróblowic

Po lewej stronie szosy z Lutyni do Wróblic, na łuku drogi, mniej więcej w połowie odległości między wsiami, stoi drewniany krzyż z typową figurą Ukrzyżowanego (51°08'43.4"N 16°47'11.8"E). Prawdopodobnie w tym miejscu stał krzyż ze zdjęcia pochodzącego z 1929 r. Był na nim wówczas wycięty z blachy wizerunek Chrystusa. Nie wiadomo, kiedy z krzyża zniknęła blaszana postać.