Krzyże z Chrystusem z blachy w Leśnicy

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Krzyże z Chrystusem z blachy
Mapa rozmieszczenia krzyży z Chrystusem z blachy


Krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy w powiecie strzeleckim

Gmina Izbicko

Poznowice

Poznowice (dodatkowa nazwa w języku niemieckim Posnowitz). Drewniany krzyż przydrożny z Chrystusem wyciętym z blachy(50°31'06.5"N 18°09'23.2"E). Pod nim umieszczony jest malowany na blasze wizerunek Maki Boskiej (fot. 2019). Według informacji na stronie kapliczkistrzeleckie.pl, drewniany krzyż na posesji należącej kiedyś do rodziny Świątek, istnieje od roku 1860. Jest to najstarszy lokalny obiekt kultu w Poznowicach. W latach 60. XX w. krzyż został wymieniony na inny, także drewniany. Obecny właściciel dba o jego estetyczny wygląd. Nie wiadomo czy blaszane wizerunki są związane z krzyżem od początku jego istnienia. Postacie zostały odnowione (odmalowane) pod koniec pierwszego dziesięciolecia XXI w. (porównanie zdjęcia pierwszego od lewej - przed odnowieniem i następnych - po odnowieniu).

Sława

Sława jest wyraźnie wyodrębnionym przysiółkiem wsi Poznowice. Wysoki krzyż z wyciętą z blachy i malowaną sylwetką Ukrzyżowanego (fot. 2019) stoi przy drodze w środku wsi, po przeciwnej stronie zabudowy (50°31'01.8"N 18°10'43.6"E).

Sprzęcice

Sprzęcice dodatkowa nazwa w języku niemieckim Sprentschütz). Drewniany krzyż przydrożny z płaską, blaszaną sylwetką Ukrzyżowanego. Pod Chrystusem umieszczony jest malowany na blasze wizerunek Maki Boskiej (fot. 2019). Krzyż stoi poza wsią, na skrzyżowaniu gruntowej drogi łączącej miejscowość z szosą Gogolin Strzelce Opolskie (50°29'41.9"N 18°07'31.4"E). Według informacji na stronie kapliczkistrzeleckie.pl krzyż został ufundowany w 1901 r. przez gospodarza Franciszka Myśliwca. Pod koniec pierwszego dziesięciolecia XXI w. blaszane wizerunki zostały odnowione (odmalowane). Zdjęcie pierwsze z lewej przedstawia stan przed odnowieniem.

Gmina Leśnica

Dolna

1.

Dolna (dodatkowa nazwa w języku niemieckim Dollna). Na krzyżu przydrożnym, przed wsią od strony Poręby w pobliżu aytostrady (50°27'59.7"N 18°13'35.4"E), była do niedawna blaszana figura Chrystusa. Nowy Titulus (tabliczka z napisem INRI), charakterystyczny dla produkowanych masowo figur Ukrzyżowanego ze sztucznego tworzywa, wskazuje, że brak blaszanego Chrystusa (fot. z prawej, marzec 2019) nie wynika z konserwacji i malowania, lecz nastąpiła niekorzystna zmiana. Niestety jest to częsty przypadek. Pierwsze zdjęcie z 2009 r., jeszcze z wyciętym z blachy sylwetkowo i malowanych Chrystusem, pochodzi ze strony kapliczkstrzeleckie.pl

2.

Dolna (dodatkowa nazwa w języku niemieckim Dollna). Krzyż na wschodnim krańcu wsi przy odejściu polnej drogi w kierunku Strzelec Opolskich(50°28'05.6"N 18°14'28.3"E). Pierwsze zdjęcie wykonane w 2009 r. (pochodzi ze strony kapliczkistrzeleckie.pl). Z kolejnych zdjęć (2019) wynika, że w międzyczasie dokonano wymiany drzewca krzyża oraz odmalowano postać Chrystusa. Niestety znowu wymaga ona odnowienia.