Krzyże z Chrystusem z blachy w Poznowicach

Z Kapliczki
Wersja z dnia 19:21, 30 sie 2020 autorstwa Michał Zalewski (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Projekt blacha}} Krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy w Poznowicach (dodatkowa nazwa w j. niem. ''Posnowitz'') gm. Izbicko, pow. strzelecki, woj. opolskie....")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Krzyże z Chrystusem z blachy
Mapa rozmieszczenia krzyży z Chrystusem z blachy


Krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy w Poznowicach (dodatkowa nazwa w j. niem. Posnowitz) gm. Izbicko, pow. strzelecki, woj. opolskie.

Poznowice

Drewniany krzyż przydrożny z Chrystusem wyciętym z blachy przy ul. Powstańców Śląskich(50°31'06.5"N 18°09'23.2"E). Pod nim umieszczony jest malowany na blasze wizerunek Maki Boskiej (fot. 2019). Według informacji na stronie kapliczkistrzeleckie.pl, drewniany krzyż na posesji należącej kiedyś do rodziny Świątek, istnieje od roku 1860. Jest to najstarszy lokalny obiekt kultu w Poznowicach. W latach 60. XX w. krzyż został wymieniony na inny, także drewniany. Obecny właściciel dba o jego estetyczny wygląd. Nie wiadomo czy blaszane wizerunki są związane z krzyżem od początku jego istnienia. Postacie zostały odnowione (odmalowane) pod koniec pierwszego dziesięciolecia XXI w. (porównanie zdjęcia pierwszego od lewej - przed odnowieniem i następnych - po odnowieniu).

Sława

Sława jest wyraźnie wyodrębnionym przysiółkiem wsi Poznowice. Wysoki krzyż z wyciętą z blachy i malowaną sylwetką Ukrzyżowanego (fot. 2019) stoi przy drodze w środku wsi, po przeciwnej stronie zabudowy (50°31'01.8"N 18°10'43.6"E).