Krzyże z Chrystusem z blachy w Zalesiu Śląskim: Różnice pomiędzy wersjami

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "{{Projekt blacha}} Zalesie Śląskie (niem. ''Salesche'') w gm. Leśnica, w pow. strzeleckim, w woj. opolskim....")
 
m
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Projekt blacha}}
+
{{Projekt blacha opolskie}}
Zalesie Śląskie (niem. ''Salesche'') w gm. Leśnica, w pow. strzeleckim, w [[Krzyże z Chrystusem z blachy w województwie opolskim|woj. opolskim]]. Do 2018 r. przy ul Strażackiej <small>(50°24'40.1"N 18°16'03.1"E)</small> stał drewniany krzyż z przedwojenną płaską figurą Chrystusa wyciętą z blachy. W kwietniu 2018 r. drzewce zostało wymienione na nowe. Niestety  blaszana postać Chrystusa nie została odnowiona (odmalowana), lecz też została wymieniona na nową, ze sztucznego tworzywa. Poświęcenie nastąpiło podczas nabożeństwa z okazji Dni Krzyżowych. Fundatorami wymiany są mieszkańcy pobliskiej ul. XV-lecia. W ten sposób zakończony został  w Zalesiu proces wymiany starych, niepowtarzalnych blaszanych postaci Chrystusa na drewnianych krzyżach, na plastikowe współczesne wyroby.  Pierwsze zdjęcie pochodzi z Google Street View i zostało wykonane w 2017 r. (jeszcze z Chrystusem malowanym na blasze). Drugie zdjęcie wykonane w 2019 r.
+
'''Zalesie Śląskie''' (niem. ''Salesche'') w gm. Leśnica, w pow. strzeleckim, w [[Krzyże z Chrystusem z blachy w województwie opolskim|woj. opolskim]]. Do 2018 r. przy ul Strażackiej w pobliżu skrzyżowania z szosą do Strzelec Opolskich <small>(50°24'40.1"N 18°16'03.1"E)</small> stał drewniany krzyż z przedwojenną płaską figurą [[Krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy|Chrystusa wyciętą z blachy]]. W kwietniu 2018 r. drzewce zostało wymienione na nowe. Niestety  blaszana postać Chrystusa nie została odnowiona (odmalowana), lecz też została wymieniona na nową, ze sztucznego tworzywa. Poświęcenie nastąpiło podczas nabożeństwa z okazji Dni Krzyżowych. Fundatorami wymiany są mieszkańcy pobliskiej ul. XV-lecia. W ten sposób zakończony został  w Zalesiu proces wymiany starych, niepowtarzalnych blaszanych postaci Chrystusa na drewnianych krzyżach na plastikowe współczesne wyroby.  Pierwsze zdjęcie pochodzi z Google Street View i zostało wykonane w 2017 r. (jeszcze z Chrystusem malowanym na blasze). Drugie zdjęcie wykonane w 2019 r.
 
+
<center><gallery heights=280px mode="packed-hover">
 +
Plik:Zalesie Śląskie 2017.jpg|alt=Drewniany krzyż przydrożny z Chrystusem z blachy, Zalesie Śląskie pow. strzelecki|Drewniany krzyż przydrożny z Chrystusem z blachy, fot. 2017 w Google Street View
 +
Plik:Zalesie Śląskie 2019.jpg|alt=Krzyż przydrożny, Zalesie Śląskie|Krzyż przydrożny w  2019 r.
 +
</gallery></center>
 
{{Publikacja|2019|2019}}
 
{{Publikacja|2019|2019}}
 
[[Kategoria:Krzyże z Chrystusem z blachy w województwie opolskim|Leśnica]]
 
[[Kategoria:Krzyże z Chrystusem z blachy w województwie opolskim|Leśnica]]
 
[[Kategoria:Krzyże z Chrystusem z blachy na Górnym Śląsku|Leśnica]]
 
[[Kategoria:Krzyże z Chrystusem z blachy na Górnym Śląsku|Leśnica]]

Aktualna wersja na dzień 19:20, 4 lut 2021

Województwo opolskie
Krzyże z Chrystusem z blachy
Mapa krzyży z Chrystusem z blachy


Zalesie Śląskie (niem. Salesche) w gm. Leśnica, w pow. strzeleckim, w woj. opolskim. Do 2018 r. przy ul Strażackiej w pobliżu skrzyżowania z szosą do Strzelec Opolskich (50°24'40.1"N 18°16'03.1"E) stał drewniany krzyż z przedwojenną płaską figurą Chrystusa wyciętą z blachy. W kwietniu 2018 r. drzewce zostało wymienione na nowe. Niestety blaszana postać Chrystusa nie została odnowiona (odmalowana), lecz też została wymieniona na nową, ze sztucznego tworzywa. Poświęcenie nastąpiło podczas nabożeństwa z okazji Dni Krzyżowych. Fundatorami wymiany są mieszkańcy pobliskiej ul. XV-lecia. W ten sposób zakończony został w Zalesiu proces wymiany starych, niepowtarzalnych blaszanych postaci Chrystusa na drewnianych krzyżach na plastikowe współczesne wyroby. Pierwsze zdjęcie pochodzi z Google Street View i zostało wykonane w 2017 r. (jeszcze z Chrystusem malowanym na blasze). Drugie zdjęcie wykonane w 2019 r.

Publikacja - 2019 r.
Aktualizacja - 2019 r.