Małowidz i Wrocław fotografie: Różnica pomiędzy stronami

Z Silesiacum
(Różnica między stronami)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
 
Nie podano opisu zmian
 
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Małowidz, św. Jan Nepomucena.jpeg|thumb|300px]]
'''Wrocław'''
'''Małowidz''' w gminie Jednorożec w powiecie przasnyskim.
<gallery  heights=280px mode=packed-hover>
 
Plik:Podwale 73-75.jpg|Przedmieście Oławskie, ul. Podwale 73-75; 2023-11-27
Wieś leży na mazowieckim (prawym) brzegu Orzyca, stanowiącego zachodnią granicę terenów zamieszkiwanych przez Kurpiów, oddzielając ich od właściwych Mazurów. Jednak kilka wiosek blisko Orzyca: Połoń, Jednorożec, Stegna i właśnie Małowidz to wsie kurpiowskie, graniczące z drobnoszlacheckimi okolicami Kobylaki i Ulatowo.  
Plik:Ossolineum 2014.jpg|Klasztor Szpitalników z Czerwoną Gwiazdą we Wrocławiu (Ossolineum); 2014
 
Plik:Poltegor 2007.jpg|Rozbiórka Poltegoru; 2007-06-23
* W Małowidzu znajduje się bardzo ciekawa ludowa drewniana rzeźba [[święty Jan Nepomucen|św. Jana Nepomucena]]. Według mieszkańców ma "z 500 lat", ale oczywiście jest młodsza i nie sięga raczej  XIX w. Możliwe, że jest to rzeźba z lat 50. lub 60. XX w., kiedy to po międzywojennym upadku rzeźby kurpiowskiej nastąpiło "odrodzenie" rzeźby ludowej, ale z powodu przerwania ciągłości charakteryzujące się bardziej prymitywną formą. Stojący na wysokim, prostym drewnianym słupie (jak często na zachodniej Kurpiowszczyźnie) kolorowy  Nepomuk przypomina z daleka egzotyczny totem. Pomalowany jest na biało, czarno i czerwono, a niecodzienne wrażenie podkreślają zarysowane na czerwono oczy. Figura wyciosana jest z jednego pnia drzewa. Rzeźbiarzowi zabrakło w budulcu przestrzeni na wyprofilowanie tyłu postaci, stąd wrażenie jej płaskości i sztywności. Głowę świętego otacza aureola z drutu, na której mogły być kiedyś nepomuceńskie gwiazdy. W lewym ręku trzyma krzyż, a w prawej prawdopodobnie znajdowała się palma (stan 2002). Podobne stylistycznie Nepomuki znajdują się w innych wsiach zachodnich Kurpi, np. w [[Budki|Budkach]] i [[Olszewka|Olszewce]].  
Plik:Klasztor Salezjanek 2014.jpg|Klasztor Salezjanek na Wyspie Piasek; 2014
* Za wsią przy drodze do [[Połoń|Połonia]] stoi uschnięta, poskręcana sosna, a na niej powieszona jest [[Kapliczka skrzynkowa|skrzynkowa kapliczka]] z dewocjonaliami w środku (2002). Do pnia przybitych jest też kilka żeliwnych krzyżyków. Według przekazu  mieszkańców  drzewo służyło za szubienicę i z tego powodu uschło. Miało tu być miejsce straceń, poczynając od powstania styczniowego. Wojsko carskie wieszało na sośnie powstańców<ref>Informację tę potwierdza  ''Załącznik do regulaminu odznaki krajoznawczej PTTK "Szlakiem powstania styczniowego na ziemiach polskich"'', który wymienia sosnę z kapliczką przy drodze Małowidz-Połonia jako miejsce straceń.</ref>. Podczas I wojny światowej do tego celu drzewa używali podobno zarówno Niemcy, jak i Rosjanie. Jako szubienica służyło też Niemcom podczas okupacji w trakcie II wojny światowej. </br> Sosny broni przed ścięciem jej uświęcenie krwią, a także legenda, że jest przeklęta. Bartnik, który chciał ją kiedyś przysposobić na drzewo bartne, miał podczas pracy spaść i się zabić. Od strony lasu na wysokości kilku metrów widoczne jest podłużne wyżłobienie w żywym drzewie, prawdopodobnie barciowe, częściowo zarośnięte. Drzewo uschło po II wojnie światowej.
Plik:Renoma 2016.jpg|"Marsz Patriotów" organizowany przez Narodowe Odrodzenie Polski przechodzi koło Renomy; 2016-11-11
* We wsi znajduje się również murowana [[kapliczka wnękowa]], prawdopodobnie z pocz. XX w., zwieńczona krzyżem kowalskiej roboty. Wnęki przeznaczone na świątki zajmują współczesne dewocjonalia (2002).
Plik:Raczyńska Elżbieta.jpg|<div style='text-align:justify;>Fragment epitafium zmarłej w 1689 r. podczas porodu 19-letniej Elżbiety Zuzanny, żony pastora Georga Teubnera, czyli po prostu Eli Raczyńskiej, chyba z Leszna (tam przed Wrocławiem pracował Teubner). Pastor miał potem jeszcze trzy żony, zmarł w 1735 r. i też ma epitafium w kościele św. Elżbiety.</div>
 
Plik:Hallera 2019.jpg|Borek, skrzyżowanie Hallera, Wiśniowej i Powstańców Śląskich; 2019-01-29
<gallery>
Plik:Norwida 24.jpg|Plac Grunwaldzki (Nowe Szczytniki), ul. Norwida 24; 2023-11-27
Plik:Małowidz, św. Jan Nepomucen.jpeg|Nepomuk
Plik:Fryz Chronosa.jpg|Fryz Chronosa (Nereidy); Szewska 50/51
Plik:Małowidz, św. Jan Nepomucen b.jpeg|Nepomuk
Plik:Para.jpg|<div style='text-align:justify;>Płyta z z przedstawieniem kobiety i mężczyzny (MNWr) ok. 1380. (fot, 2023). Pochodzi z kamienicy nr 30 przy wrocławskim Rynku. Niegdyś tzw. Stary Ratusz lub Pod Polskim Królem czy Pod Królem Augustem, dziś symboliczna świątynia współczesności (McDonald’s). Kim oni są? "Zachowany fragment z rzeźbionymi półfigurami stanowił zapewne dolne zamknięcie otworu okiennego, jakby jego iluzjonistyczne przedłużenie. Para młodych ludzi wychyla się z okna, opierając się wygodnie o parapet i spoglądając na znajdującą się poniżej ulice i plac. W ich eleganckich gestach można dostrzec pewne rysy dworskości (Kaczmarek 1999)." Koncepcje były różne. Po prostu mieszczańska para, może para w momencie zaślubin. Hipoteza, że kamienica w III ćwierci XIV w. została adaptowana na siedzibę pobytową władców oraz dla starostów królewskich wiąże się z domniemaniem, że to młodzi król Wacław IV Luksemburski oraz jego żona Joanna Bawarska, a jeżeli nie oni to może osoby z ich orszaku - dworzanin, dwórka?</div>
Plik:Małowidz, św. Jan Nepomucen c.jpeg|Nepomuk
Plik:Ratusz sng.jpg|Wrocławska Sheela na Gig; obscena na wrocławskim Ratuszu
Plik:Małowidz, kapliczka skrzynkowa.jpeg|Kapliczka na sośnie
Plik:Małowidz, kapliczka wnękowa.jpeg|Kapliczka wnękowa
</gallery>
</gallery>


{{Przypisy}}
[[Kategoria:Ikonografia Wrocławia]]
 
[[Kategoria:Kurpiowskie Nepomuki]]
[[Kategoria:Nepomuki w województwie mazowieckim]]
[[Kategoria:Kurpiowskie kapliczki]]
[[Kategoria:Kapliczki w województwie mazowieckim]]
[[Kategoria:Kapliczki nadrzewne]]
[[Kategoria:Kapliczki wnękowe]]
[[Kategoria:Kapliczki słupowe]]
[[Kategoria:Rzeźba ludowa]]

Aktualna wersja na dzień 19:55, 26 mar 2024

Wrocław