Monolitowy krzyż w Markosicach koło Gubina: Różnice pomiędzy wersjami

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "thumb|left|360px|alt=Markosice krzyż pokutny krzyż pojednania|Kamienny krzyż w Markosicach W niewielkiej przygranicznej wsi '''Markosice''' (gm...")
 
m (,)
Linia 2: Linia 2:
 
W niewielkiej przygranicznej wsi '''Markosice''' (gm. Gubin, pow. gubiński) stoi malowniczo usytuowany stary '''kamienny krzyż'''. Położony jest po zachodniej stronie polnej drogi, łączącej drogę do Nowej Wioski z szosą do Polanowic (<small>51°51'39.8"N 14°38'51.9"E</small>).
 
W niewielkiej przygranicznej wsi '''Markosice''' (gm. Gubin, pow. gubiński) stoi malowniczo usytuowany stary '''kamienny krzyż'''. Położony jest po zachodniej stronie polnej drogi, łączącej drogę do Nowej Wioski z szosą do Polanowic (<small>51°51'39.8"N 14°38'51.9"E</small>).
  
Krzyż często określany jest jako [[krzyż pokutny]] (krzyż pojednania). Tak podają publikacje przewodnikowe<ref name="Lotur"> Wojecki Mieczysław i in. ''Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry. Kamienne zabytki dawnego prawa.'' Informator-przewodnik turystyczny terenu Euroregionu-Sprewa-Nysa-Bóbr. Zielona Góra: Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "Lotur", s. 10.</ref>, pod takim mianem występuje w Internecie w blogach, na stronach ze zdjęciami czy nawet na stronie Gminy Gubin. Na temat pochodzenia krzyża nie ma jednak żadnych informacji więc nie można nazywać go krzyżem pokutnym, czy też według ostatnio modnej nazwy krzyżem pojednania. To tylko hipoteza oparta  na nieprawdopodobnym, wręcz absurdalnie nielogicznym założeniu,  że wszystkie stare kamienne krzyże, są krzyżami pokutnymi.  
+
Krzyż często określany jest jako [[krzyż pokutny]] (krzyż pojednania). Tak podają publikacje przewodnikowe<ref name="Lotur"> Wojecki Mieczysław i in. ''Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry. Kamienne zabytki dawnego prawa.'' Informator-przewodnik turystyczny terenu Euroregionu-Sprewa-Nysa-Bóbr. Zielona Góra: Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "Lotur", s. 10.</ref>, pod takim mianem występuje w Internecie w blogach, na stronach ze zdjęciami czy nawet na stronie Gminy Gubin. Na temat pochodzenia krzyża nie ma jednak żadnych informacji, więc nie można nazywać go krzyżem pokutnym, czy też, według ostatnio modnej, nazwy krzyżem pojednania. To tylko hipoteza oparta  na nieprawdopodobnym, wręcz absurdalnie nielogicznym założeniu,  że wszystkie stare kamienne krzyże są krzyżami pokutnymi.  
  
 
{{Przypisy}}
 
{{Przypisy}}

Wersja z 12:13, 13 paź 2021

Markosice krzyż pokutny krzyż pojednania
Kamienny krzyż w Markosicach

W niewielkiej przygranicznej wsi Markosice (gm. Gubin, pow. gubiński) stoi malowniczo usytuowany stary kamienny krzyż. Położony jest po zachodniej stronie polnej drogi, łączącej drogę do Nowej Wioski z szosą do Polanowic (51°51'39.8"N 14°38'51.9"E).

Krzyż często określany jest jako krzyż pokutny (krzyż pojednania). Tak podają publikacje przewodnikowe[1], pod takim mianem występuje w Internecie w blogach, na stronach ze zdjęciami czy nawet na stronie Gminy Gubin. Na temat pochodzenia krzyża nie ma jednak żadnych informacji, więc nie można nazywać go krzyżem pokutnym, czy też, według ostatnio modnej, nazwy krzyżem pojednania. To tylko hipoteza oparta na nieprawdopodobnym, wręcz absurdalnie nielogicznym założeniu, że wszystkie stare kamienne krzyże są krzyżami pokutnymi.

Przypisy

  1. Wojecki Mieczysław i in. Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry. Kamienne zabytki dawnego prawa. Informator-przewodnik turystyczny terenu Euroregionu-Sprewa-Nysa-Bóbr. Zielona Góra: Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "Lotur", s. 10.