Neogotycka kapliczka przydrożna w Bogurzynie na Mazowszu Płockim

Z almanach wrocławski
Wersja z dnia 18:31, 23 gru 2019 autorstwa Michał Zalewski (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Bogurzyn''' gmina Wiśniewo, powiat mławski, w ziemi zawkrzeńskiej. Pomiędzy Bogurzynem a Głużkiem (<small>53°03'38.0"N 20°17'06.9"E</small>), stoi wśród pó...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Bogurzyn gmina Wiśniewo, powiat mławski, w ziemi zawkrzeńskiej. Pomiędzy Bogurzynem a Głużkiem (53°03'38.0"N 20°17'06.9"E), stoi wśród pól urokliwa przydrożna kapliczka słupowa z niewielką wnęką z przodu powstała w początku XX w.

Kapliczka fundowana była w 1916 r.[1], odczytać można na niej inicjały IG.

Neogotycka w formie, murowana, otynkowana. Postawiona na planie kwadratu. Dolna, węższa kondygnacja ożywiona jest płycinami. Na niej szersza kondygnacja górna z ostrołukową wnęką z przodu, płycinami z pozostałych stron i sfazowanymi narożami. Kapliczka zakończona jest daszkiem namiotowym krytym dachówką, zwieńczonym metalowym krzyżem i czterema sterczynami.

Powyższy opis powstał na podstawie widoku z 2002 r. (fot. 2). Później kapliczka została odnowiona. Zmieniło się też otoczenie. Z tyłu pojawiły się budynki nowoczesnej chlewni, pozbawiając panoramę uroku. Do 2019 r. krzewy zasłoniły zabudowania (fot 3) .

  1. Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom X dawne województwo warszawskie, Zeszyt 9 Mława i okolice. Warszawa: 1985, s. 2.