Przybojewo - neoklasycystyczna figura św. Józefa

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
fot. 2002 r.
fot. 2002 r.

Przybojewo, przysiółek wsi Dobrzenice Małe w gminie Mochowo, powiat sierpecki.

Przy drodze z Mochowa do Bożewa stoi figura św. Józefa na nawiązującym do klasycyzmu cokole. Kapliczka pochodzi z 1905 r. i ufundowana została przez właściciela majątku w Przybojewie, Józefa Smolińskiego, na cześć jego patrona. Święty przedstawiony jest z Dzieciątkiem Jezus trzymanym na lewym ramieniu, jako patron i opiekun rodzin, czyli odmiennie niż w pobliskim Bożewie Nowym, gdzie neogotycka drewniana rzeźba ukazuje go jako patrona rzemieślników. W prawej dłoni Józef trzyma kwiat lilii - znak czystości Oblubieńca Maryi. Polichromowana rzeźba stoi na czworobocznym, zwężającym się lekko ku górze, ozdobnym postumencie, umieszczonym na szerszym cokole. Najniższa część trójczłonowego postumentu zakończona jest gzymsem, pod którym biegnie dekoracyjny fryz, wsparty na dwóch konsolkach z rozetkami na każdej ścianie. W środkowej części od frontu umieszczona jest tablica z inskrypcją:

Święty Józefie Ratuj Nas Wkażdej Porze Wkażdy Czas. 1905. Fundował. Józef Smoliński.

Najwyższa kondygnacja ma na każdej ze ścian medalion w profilowanym obramieniu, ujęty kwiatowo-owocowym festonem przepasanym taśmą i zwisającym z rozet. W medalionach umieszczono płaskorzeźbione profile trzech kolejnych papieży: Piusa IX (1846-1878), Leona XIII (1878-1903) i Piusa X (1903-1913), których pontyfikat przypadł na życie fundatora. W tylnym medalionie powtórzona jest data fundacji - 1905. Na początku lat 80. XX w. pomnik był odnawiany. Możliwe, że wtedy otoczono go pomalowanym na niebiesko metalowym płotkiem, szpecącym figurę.

Bezpośrednią przyczyną fundacji figury patronującego rodzinom św. Józefa Oblubieńca była śmierć żony Józefa Smolińskiego.