Słopanowo

Z almanach wrocławski
Wersja z dnia 14:31, 20 lip 2022 autorstwa Anna Kowalczewska (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Słopanowo, św. Mikołaj.jpeg

Słopanowo gmina Obrzycko, powiat szamotulski.

We wsi znajduje się drewniana rzeźba św. Mikołaja z 2. połowy XVIII w. umieszczona na dużo nowszym, wysokim, kamiennym cokole. Żyjący w IV w. biskup Miry w Azji Mniejszej, patron młynarzy, piwowarów, flisaków, notariuszy i dzieci, a w niektórych regionach także marynarzy, rybaków, wytwórców guzików, więźniów, jeńców, sprzedawców wina, perfum, zboża i nasion, jest jednym z najpopularniejszych świętych kościoła wschodniego i zachodniego. Jako patron kapliczek nie znajduje jednak w Wielkopolsce takiego uznania jak święty Wawrzyniec czy święty Jan Nepomucen. Figura w Słopanowie pojawiła się z pewnością w związku z tym, że w miejscowości znajduje się kościół pw. św. Mikołaja.

Cenny drewniany kościół z końca XVII w. z ciekawą polichromią oraz wyposażeniem wzbogacił się w drugiej połowie XVIII w. o drewniane, polichromowane, rokokowe rzeźby św. Wawrzyńca i św. Jana Nepomucena. Najprawdopodobniej figura św. Mikołaja ma związek z tą fundacją oraz pochodzi z tego samego warsztatu.

Święty przedstawiony jest zgodnie z ikonografią w stroju biskupa z pastorałem. Nie ma innych spośród jego malowniczych atrybutów: trzy złote kule na księdze, trzy jabłka, trzy sakiewki, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, kotwica, okręt, worek prezentów, anioł z mitrą, chleb. Mikołaj występuje w ahistorycznym stroju biskupim z epoki powstania rzeźby. Umiejętność dynamicznego ujęcia oraz dopracowane detale świadczą, że dzieło powstało w dobrym prowincjonalnym warsztacie cechowym.

Bibliografia

  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom V Zeszyt 23: powiat szamotulski, Warszawa 1966, s. 23