Sarnaki

Z almanach wrocławski
Wersja z dnia 01:05, 22 gru 2020 autorstwa Michał Zalewski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Sarnaki, pow. Łosice, woj. mazowieckie.

Przy drewnianym kościele pw. św. Stanisława biskupa z 1816 r. stoi kamienna figura św. Jana Nepomucena. Pomalowana na biało-czarno, z brązowym krzyżem w prawej dłoni i palmą męczeńską w lewej. Postać świętego w kontrapoście, ze szczegółowymi, "dobrodusznymi" rysami twarzy oraz z pieczołowicie oddanymi przez rzeźbiarza detalami stroju (biret, rokieta, mantolet). Nad głową charakterystyczna dla Nepomuków aureola z pięcioma gwiazdami.

Figura stała pierwotnie na wzgórzu nazywanym górą św. Jana przy drodze do Franopola na kolumnie wystawionej lub restaurowanej w 1874 r.[1] Sama rzeźba datowana jest przez Katalog zabytków sztuki w Polsce na pierwszą połowę XIX w.[1] Przed kościół przeniesiona została po 1964 r. (Katalog zabytków umiejscawia ją na podstawie inwentaryzacji przeprowadzonej w 1964 r. na górze św. Jana), najprawdopodobniej pod koniec lat 60.

Przy ulicy przed wejściem na teren cmentarza kościelnego stoją dwie kolumny toskańskie z XIX w., na których znajdują się nowsze figury: Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z lewej i Chrystusa z prawej.

We wsi znajdują się też:

  • Kapliczka wnękowa z wnęką chronioną szybą, a w niej rzeźba Chrystusa Ecce Homo
  • Krzyż na betonowym cokole 1913 r.
  • Na skrzyżowaniu dróg za wsią figura Chrystusa Gorejące Serce z 1935 r. na cokole z polnych kamieni z inskrypcją: Fundatorzy bracia F. i L. Szewelukowie

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. X: Województwo warszawskie, z. 2: Powiat łosicki, Warszawa 1965, s. 28
Publikacja - 2006 r.
Aktualizacja - 2009 r.