Solniki Małe - krzyże z Chrystusem z blachy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Kapliczki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
m
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 
'''Solniki Małe''' (niem. Klein Zöllnig), wieś w gminie Bierutów, w powiecie oleśnickim, w województwie dolnośląskim.  
 
'''Solniki Małe''' (niem. Klein Zöllnig), wieś w gminie Bierutów, w powiecie oleśnickim, w województwie dolnośląskim.  
  
Spośród  4 krzyży przydrożnych stojących na  krańcach Solnik Małych, 2  mają  na dziś (luty 2019) [[Krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy|postać Ukrzyżowanego wyciętą z blachy i pomalowaną]].  
+
Spośród  4 krzyży przydrożnych stojących na  krańcach Solnik Małych 2  mają  wg stanu na luty 2019  [[Krzyże z Chrystusem wyciętym z blachy|postać Ukrzyżowanego wyciętą z blachy i pomalowaną]]. Ich historia sięga pierwszych dziesięcioleci XX w.  
# Krzyż  przy gruntowej drodze w polach na wschód od wsi <small>(51°08'25.0"N 17°32'12.9"E)</small>. Jest to nowy drewniany krzyż postawiony w 2018 r. (fot. 1 i 2), w miejsce przewróconego ze starości i kilka lat leżącego, poprzednika (fot. 3 i 4). Pod wyciętą z blachy figurą Ukrzyżowanego umieszczona była, też wycięta z blachy, Matka Boska Bolesna (fot. 4). Nowa postać wyciętego z blachy Chrystusa pomalowana jest amatorsko, prawie identycznie jak postać z krzyża nr 2 (fot. 5), stojącego na wyjeździe w kierunku Bierutowa, w pobliżu boiska.  
+
# Krzyż  przy gruntowej drodze w polach na wschód od wsi <small>(51°08'25.0"N 17°32'12.9"E)</small>. Jest to nowy drewniany krzyż, postawiony w 2018 r. (fot. 1 i 2)  w miejsce przewróconego ze starości i kilka lat leżącego poprzednika (fot. 3 i 4). Pod wyciętą z blachy figurą Ukrzyżowanego umieszczona była, też wycięta z blachy, Matka Boska Bolesna (fot. 4). Nowa postać wyciętego z blachy Chrystusa pomalowana jest amatorsko, prawie identycznie, jak postać z krzyża nr 2 (fot. 5), stojącego na wyjeździe w kierunku Bierutowa, w pobliżu boiska.  
# Drewniany krzyż z blaszanym Chrystusem na wyjeździe na Bierutów, w pobliżu boiska <small>(51°08'27.8"N 17°31'36.0"E)</small>. Został postawiony w 2018 r. w miejsce poprzedniego, również drewnianego (fot. 7). Na wcześniejszym krzyżu była niewielka standardowa figurka Chrystusa. Konieczność ustawienia nowego, w miejsce przewróconego ze starości krzyża, położonego na wschodnim wyjeździe ze wsi (krzyż 1), stała się asumptem do wymiany również opisywanego krzyża. Niegdyś była na nim postać Chrystusa wyciętego z blachy, więc przy odtwarzaniu postaci Ukrzyżowanego dla przewróconego krzyża, powstała druga, prawie identyczna, pomalowana amatorsko, figura i została umieszczona także na tym krzyżu.
+
# Drewniany krzyż z blaszanym Chrystusem na wyjeździe na Bierutów, w pobliżu boiska <small>(51°08'27.8"N 17°31'36.0"E)</small>. Został postawiony w 2018 r. w miejsce poprzedniego, również drewnianego (fot. 7). Na wcześniejszym krzyżu była niewielka standardowa figurka Chrystusa. Konieczność ustawienia nowego, w miejsce przewróconego ze starości krzyża, położonego na wschodnim wyjeździe ze wsi (krzyż 1), stała się asumptem do wymiany również opisywanego krzyża. Niegdyś była na nim postać Chrystusa wyciętego z blachy, więc przy odtwarzaniu postaci Ukrzyżowanego dla przewróconego krzyża powstała druga, prawie identyczna, pomalowana amatorsko figura i została umieszczona także na tym krzyżu.
  
 
Pozostałe dwa krzyże (na północnym i zachodnim krańcach wsi) są również drewniane. Być może kiedyś też były na nich postacie Chrystusa wycięte z blachy, ale wiedza o tym zatarła się w pamięci mieszkańców.
 
Pozostałe dwa krzyże (na północnym i zachodnim krańcach wsi) są również drewniane. Być może kiedyś też były na nich postacie Chrystusa wycięte z blachy, ale wiedza o tym zatarła się w pamięci mieszkańców.
 +
 +
* [https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?hl=pl&mid=1MEUTpSnj7053lIOYhUPGCkXLuE7PSn8m&ll=50.49058028990676%2C18.389645227406618&z=7 Mapa rozmieszczenia krzyży z Chrystusem z blachy]
  
 
<center>
 
<center>

Aktualna wersja na dzień 12:37, 14 sty 2021

Solniki Małe (niem. Klein Zöllnig), wieś w gminie Bierutów, w powiecie oleśnickim, w województwie dolnośląskim.

Spośród 4 krzyży przydrożnych stojących na krańcach Solnik Małych 2 mają wg stanu na luty 2019 postać Ukrzyżowanego wyciętą z blachy i pomalowaną. Ich historia sięga pierwszych dziesięcioleci XX w.

  1. Krzyż przy gruntowej drodze w polach na wschód od wsi (51°08'25.0"N 17°32'12.9"E). Jest to nowy drewniany krzyż, postawiony w 2018 r. (fot. 1 i 2) w miejsce przewróconego ze starości i kilka lat leżącego poprzednika (fot. 3 i 4). Pod wyciętą z blachy figurą Ukrzyżowanego umieszczona była, też wycięta z blachy, Matka Boska Bolesna (fot. 4). Nowa postać wyciętego z blachy Chrystusa pomalowana jest amatorsko, prawie identycznie, jak postać z krzyża nr 2 (fot. 5), stojącego na wyjeździe w kierunku Bierutowa, w pobliżu boiska.
  2. Drewniany krzyż z blaszanym Chrystusem na wyjeździe na Bierutów, w pobliżu boiska (51°08'27.8"N 17°31'36.0"E). Został postawiony w 2018 r. w miejsce poprzedniego, również drewnianego (fot. 7). Na wcześniejszym krzyżu była niewielka standardowa figurka Chrystusa. Konieczność ustawienia nowego, w miejsce przewróconego ze starości krzyża, położonego na wschodnim wyjeździe ze wsi (krzyż 1), stała się asumptem do wymiany również opisywanego krzyża. Niegdyś była na nim postać Chrystusa wyciętego z blachy, więc przy odtwarzaniu postaci Ukrzyżowanego dla przewróconego krzyża powstała druga, prawie identyczna, pomalowana amatorsko figura i została umieszczona także na tym krzyżu.

Pozostałe dwa krzyże (na północnym i zachodnim krańcach wsi) są również drewniane. Być może kiedyś też były na nich postacie Chrystusa wycięte z blachy, ale wiedza o tym zatarła się w pamięci mieszkańców.