Szablon:Artykuł miesiąca

Z almanach wrocławski
Wersja z dnia 00:42, 29 paź 2019 autorstwa Michał Zalewski (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "<div style="float:right;margin-left:0.9em">220px</div> Bardziej imponująca z dwóch figur święty Jan Nepo...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Maniów Wielki figura św. Jana Nepomucena 2.jpeg

Bardziej imponująca z dwóch figur św. Jana Nepomucena w Maniowie Wielkim stoi na placu w północno-wschodniej części wsi przy ul Okulickiej, w pobliżu kościoła (50°57'22.9"N 16°41'52.7"E).

Naturalnej wielkości (170 cm) figura Świętego stoi na małej, prostokątnej, dziesięciocentymetrowej grubości plincie, ułożonej na dwustrefowym cokole o wysokości 270 cm i przekroju prostokąta o bokach u dołu 130x90cm. Górna część cokołu ujęta jest dwoma spływami wolutowymi zdobionymi kampanulami i ożywiona wieńczącą cokół szeroką profilowaną pokrywą. Na czołowej i tylnej stronie górnej części widnieją łacińskie inskrypcje zawierające chronostych z datą fundacji, którą należy odczytać jako rok 1752, oraz wzmianką o fundatorze. Święty Jan Nepomucen przedstawiony jest zgodnie ze swoją klasyczną barokową ikonografią w ubraniu wyższego duchownego zgodnym z kontrreformacyjną modą kościelną. Oprócz charakterystycznej dla niego adoracji krucyfiksu, trzymanego tu na prawym ramieniu, autor rzeźby nie przedstawił żadnych związanych z czeskim Świętym atrybutów. Lekkikontrapost i skłon głowy w kierunku krzyża i drapowanie szat nadają postaci zwiewny wygląd, podkreślony też rysującym się na twarzy uśmiechem. Rzeźbie brakuje dużego fragmentu lewej ręki oraz podtrzymywanej nią części belki krzyża. Całość wykonana jest z piaskowca. Pomnik otacza, również piaskowcowa, ażurowa balustrada na obwodzie zbliżonym do kwadratu o ściętych narożach (boki 275 i 260cm, wysokość 76 cm, szerokość 22 cm). Charakterystyczne dla figur o rozbudowanych cokołach balustrady często ulegały zniszczeniu. W powiecie wrocławskim zachowała się jeszcze w Tyńcu nad Ślęzą, a szczątkowe fragmenty w Kamionnej. Pomnik jest w złym stanie i wymaga pilnej renowacji.

Frontowa inskrypcja w niezbyt udanym przekładzie: Przykład miłuj męża, który żył na świecie. Jeśli będziesz [go] naśladował wiesz, że prawą pójdziesz drogą i w lepszym osoby znającej, używającej łaciny i czującej ducha sakralnych inskrypcji: Wzór czcigodnego męża, który zwycięża w świecie, skoro kroczy przez ciemność prostą drogą wiary.

Tylna inskrypcja w tym samym jak wyżej układzie i z podobnym zastrzeżeniem: Na cześć i dla uczczenia św. Jana Nepomucena wzniosła [statuę] pobożność i na wieki wieków słudzy oddani i Ku chwale i czci świętego Jana Nepomucena wzniosła pobożność przy wsparciu niezmiennie wiernego sługi. ... czytaj dalej