Werynia

Z almanach wrocławski
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Werynia b.jpg

Werynia, wieś w gminie Kolbuszowa, w powiecie kolbuszowskim, województwie podkarpackim.

Na północ od podkarpackiej części od dawnej Via Regia (Droga Królewska - Kraków, Tarnów, Rzeszów, Przemyśl, Lwów), czyli szlaku, którym biegnie autostrada A2 i linia kolejowa 91 (kolej galicyjska im. Karola Ludwika) stanowiące odcinek paneuropejskiego szlaku transportowego E-30, krzyże z malowanym na blasze Ukrzyżowanym występują incydentalnie.

Komu damy orle pióro, a moze nie damy bi po co. I wszysct byli i poszli ale nie brali jedzienia bo po co.

Położona w sercu Kurpi, w trójkącie pomiędzy Kadzidłem, Łysem i Myszyńcem, Golanka (pow. ostrołęcki, gm. Kadzidło), podobnie jak okoliczne wsie okraszona była gęsto kapliczkami i krzyżami. W większości dziełami miejscowych twórców. Katalog zabytków sztuki w Polsce w 1983 r. (t. 10, zeszyt 11) uznawał za godne wyróżnienia w miejscowości cztery kapliczki.

Drewniana kapliczka domkowa nad rzeką (właściwie nad kanałem prowadzącym do rzeczki Rozłogi), oszalowana, prostokątna, kryta dachem dwuspadowym. Drewniana kapliczka domkowa, czworoboczna, oszalowana, z wnęką zwieńczoną krzyżem mauretańskim Figura kłodowa, zwieńczona sterczyną W formie krzyża, z ludową figurką ukrzyżowanego Chrystusa Kapliczki domkowe miały swoich mieszkańców. Ta nad rzeką św. Jana Nepomucena, który znajduje się (2004 r.) w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Jest to dębowa, polichromowana rzeźba o wys. 145 cm nieznanego autora z II poł. XIX w. Nie wiadomo jaki święty znajdował się w drugiej kapliczce (są tam współczesne dewocjonalia - 2001 r.).

W lutym 2008 r. przy nepomuceńskiej kapliczce nad Rozłogą (nr 1) stanął nowy św. Jan Nepomucen w kłodowej kapliczce. Twórcą jest rzeźbiarz Stanisław Bacławski z Czarni. Obok starej drewnianej kapliczki ufundowana została też nowa murowana, starająca się stylem nawiązać do zabytkowej sąsiadki.