Wyk

Z almanach wrocławski
Wersja z dnia 19:05, 18 cze 2020 autorstwa Anna Kowalczewska (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "left|240px|thumb|1. fot. 2001 '''Wyk''' w gm. Zbójna, pow. łomżyński. Przy mostku nad strugą, z dala od zabudowań, stoi domko...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
1. fot. 2001

Wyk w gm. Zbójna, pow. łomżyński.

Przy mostku nad strugą, z dala od zabudowań, stoi domkowa kapliczka z ludową rzeźbą św. Jana Nepomucena (fot. 1 i 2). Drewniana kapliczka, z przodu półotwarta, nakryta jest czterospadowym blaszanym daszkiem, zwieńczonym krzyżem. Niewiadomy jest wiek kapliczki ani stojącej w nim rzeźby Nepomucena w birecie przypominającym cylinder. Wewnątrz kapliczki, oprócz figury, znajdują się różne drobne dewocjonalia: podniszczone pasyjki, uszkodzone figurki, stare obrazki. Zwyczajem na Kurpiach jest wynoszenie z domu do kapliczek takich zużytych, zamienionych nowymi przedmiotów.

Na krańcach wsi znajdują się krzyże. Pod lasem typowy wysoki drewniany (fot. 3), a z drugiej strony wsi metalowy, kowalskiej roboty (fot. 4). Temu ostatniemu za podstawę służy duży głaz z wyrytym na nim krzyżem w typie krzyża św. Łazarza. Opisany stan - wrzesień 2001.

Fotografia nr 5 przedstawia nieistniejącą słupową kapliczkę z około 1860 r., której zdjęcie zrobił w 1928 r. wybitny etnograf, badacz kultury kurpiowskiej Adam Chętnik. W kapliczce znajdowała się rzeźba św. Rodziny. Trudny temat, ale chętnie podejmowany przez doświadczonych kurpiowskich rzeźbiarzy. Nad kapliczką tzw. korona (koruna), żelazny krzyż kowalskiej roboty, wieńczący kapliczki i drewniane krzyże. Zdjęcie 6 to rysunek Adama Chętnika z 1920 r. przedstawiający taką korune z drewnianego krzyża. Adam Chętnik datuje ją na ok. 1840 r.